Istoric

Istoric:

In 1928, familia Stoianovici vinde Primariei Sectorului 11 Negru in Bucuresti un teren de 3555  pentru  construirea unei scoli primare in cartierul “Tarca – Vitan”. Termenul “tarca” este probabil de origine albaneza sau bulgara insemnand “tarc” si il regasim in numele unei familii Tarca Poienarul mosnean de la Poiana din Ialomita, al carui nepot Poienaru Raducan a facut scoala si biserica in anul 1820 conform “Marelui dictionar geografic” de G. Ioan Lahovary. Constituita in  majoritate din romani si bulgari, populatia scolara creste an de an fiind necesara construirea unei noi scoli.

Documentele atesta ca in anul 1943 Primaria Municipiului Bucuresti construieste in  Soseaua Vitanului 133-135, Grupul Scolar Primar Nr. 37 ce se remarca prin arhitectura deosebita.

Descriere:

Scoala Gimnaziala Nr. 84 situata la intersectia Bd. Mihai Bravu cu Calea Vitan este mai mult decat o unitate de invatamant, este un loc unde zeci de copii sunt ajutati sa isi descopere talentele si unde cei din familii defavorizate primesc o masa si sunt ajutati la teme. Cu ajutorul Primariei Sectorului 3 al Primariei Capitalei si al sponsorilor conducerea scolii a reusit sa desfasoare, in ultimii ani proiecte dedicate elevilor.

Elevii scolii beneficiaza de: o sala de festivitati, doua sali de sport, un laborator de informatica, o biblioteca spatioasa cu peste 10000 de volume de carti, cabinet stomatologic, cabinet medical, cabinet psihopedagogic si o sala de mese.